ikona-telefon 605 828 838
Máte dotaz?

Sledujte nás

ANEBOO | CO JE TO UX A UI DESIGN?

UX & UI
DESIGN
WEBU

CO JE TEDY UX A UI DESIGN?

DVA NEZNÁMÉ TERMÍNY

Pojmy UX a UI nejsou většině lidí na první pohled zcela zřejmá. Setkali jste se již s tím, že jste si pokládali otázku, co tyto dva pojmy vlastně znamenají, jak jsou pro stránky důležité a jaký je mezi nimi vůbec rozdíl?


CO JE UX DESIGN?

UX, celým názvem „user experience“ tedy uživatelská zkušenost je vlastně jakýsi dojem, pocit a emoce kterou máte z konkrétní služby, produktu a návštěvy webu. UX design je vždy zaměřen na uživatele, na jeho potřeby a cíle. Tady občas nastává problém, kdy návrh webdesignera sice splňuje požadavky klienta, neřeší ale potřeby konkrétních uživatelů. Opravdu dobrý a promyšlený UX design hodně spoléhá na psychologii vašeho potencionálního zákazníka. Musí odrážet identitu samotné firmy a produktu. Je tedy třeba nejdříve detailně poznat vás a vaši firmu, dále zjistit kdo je vaším zákazníkem, co ho zajímá a co ho zaujme natolik, že sice ze stránek po nějaké chvíli odejde, ale opět se na ně vrátí. Když to celé uvedeme na příkladu, na oběd ve špatné restauraci rádi zapomenete. Na výbornou večeři, ať už ve špičkovém podniku nebo malém hostinci, budete ale ještě nějakou chvíli vzpomínat a rozhodně se vrátíte. Barvy, typografie, rozvržení, každý plakát, fotografie, produkt má své místo. Vše se musí kombinovat tak, aby to tvořilo estetický a příjemný celek.

Jak má vypadat profesionální logo?

CO JE UI DESIGN?

UI, celým názvem „user interface“ naopak představuje uživatelské rozhraní ve kterém se návštěvník webu pohybuje. Je to jakýsi způsob, jak lze stránky ovládat a pohybovat se po nich. Jsou to technické prvky, které umožňují ovládání různými tlačítky, ikonami, prokliky,… UI se zaměřuje, aby stránka byla čistá, aby se v ní uživatel dokázal zorientovat a intuitivně pohybovat, nebloudil a nebyl zmatený. Dalším důležitým milníkem pro UI je responzivní zobrazení webu, tedy přizpůsobení webu velikosti displeje a samozřejmě soulad mezi designem a funkčností. Myslím, že je nyní zcela jasné, jak je tedy UI důležitý, co nastává, když některý prvek nebude fungovat tak, jak má a váš potencionální zákazník tedy odchází s tím, že se vůbec nedostal k cíli, s jakým na váš web přišel.

Jak má vypadat profesionální logo?

NA ZÁVĚR

Závěrem z toho tedy vyplývá, že pokud chcete mít opravdu použitelný web, který vám bude přinášet nové a nové zákazníky, musíte vsadit právě na tyto dva termíny. Vše musí být detailně promyšleno, vše se vším souvisí a na to je třeba se zaměřit. Je to vlastně jakési spojení umění a vědy.